Święta zbliżają się wielkimi krokami. W wielu kulturach prezenty przynosi Święty Mikołaj. W Finlandii mówi się na niego Joulupukki, co dosłownie oznacza bożonarodzeniowego kozła! W jego domu w Laponii praca wre już pewnie od miesiąca. Pomyśleliśmy, że aby mu trochę pomóc, przygotujemy listę świetnych fińskich książek – takich w sam raz pod choinkę na Boże Narodzenie. Co Wy na to? Przecież nawet Joulupukki, który niby wie, o czym każdy marzy, będzie wdzięczny za dobrą radę. Niech po prostu wybierze coś z naszej listy. I niech to będą fińskie książki – nie sprawiajmy Mikołajowi kłopotu tytułami z innych krajów. A jeśli dzięki nam uda mu się zaoszczędzić trochę czasu, może sam skusi się na wieczór z kubkiem czegoś pysznego w jednej ręce i z dobrą książką w drugiej?
Zacznijmy od najmłodszych, którzy pewnie nie mogą się już doczekać mikołajkowych upominków spod poduszki albo ze skarpety (lub bucika). Przedstawiamy nasze propozycje fińskich książek dla dzieci i młodzieży dostępnych w polskich księgarniach. Sami mamy zamiar szepnąć Mikołajowi, żeby zaprzyjaźnionym z nami dzieciakom podarował coś z tej listy.
Tu, a może gdzieś… czyli niesamowite przygody nakrętki, haczyka, kapsla i starej śrubki
Autorką tej przepięknej książki jest Suvi-Tuuli Junttila, a na polski przełożyła ją Iwona Kiuru. Książka ukazała się w Wydawnictwie Tekturka. Opowiada o przygodach czterech tytułowych podróżników, opisując tym samym świat z ich perspektywy. To coś w sam raz dla maluchów. Ilustracje są niesamowite – sami zobaczcie. My jesteśmy pod wrażeniem.

Milion miliardów Świętych Mikołajów
Ta książka ukazała się w wydawnictwie Dwie Siostry i już o niej pisaliśmy. To świąteczna opowieść, której autorkami są Hiroko Motai i Marika Maijala, japońsko-fiński duet. Oryginalny tytuł książki brzmi Million Billion Santa Clauses, a przetłumaczona została przez Karolinę Iwaszkiewicz. Polecamy!

Powerbook dla dziewczyn i Powerbook dla chłopaków
Ha! To zdecydowanie coś dla nastolatków – dwie książki napisane przez Jenni Pääskysaari, które ukazały się nakładem wydawnictwa Media Rodzina. Cześć dla chłopaków przetłumaczył Bolesław Ludwiczak, a tę dla dziewczyn – Iwona Kiuru. Każda z nich to zbiór wartościowych tekstów o samoakceptacji, marzeniach, seksie i wielu innych sprawach. Książki wzbogacone zostały historiami podziwianych kobiet i mężczyzn, którymi warto się zainspirować. Bardzo ciekawa pozycja.
Kroniki Czerwonego Klasztoru
W tym roku ukazała się długo wyczekiwana trzecia część serii o Czerwonym Klasztorze. Autorką książek jest Maria Turtschaninoff, fińska pisarka i dziennikarka, której językiem ojczystym jest szwedzki. Kroniki Czerwonego Klasztoru przetłumaczone zostały przez Patrycję Włóczyk i wydane przez wydawnictwo Młody Book. Coś dla fanów fantastyki – od lat 9 do 99.

Tata plecie. Jak uczesać córkę w idealny warkocz
Pomyśleliśmy, że dodamy do tej listy coś jeszcze. Matti Airola, tata dwóch córek i bloger, napisał praktyczny poradnik dla rodziców. Na polski przetłumaczyła go Iwona Kiuru. Książka ukazała się w wydawnictwie Media Rodzina. Szukacie pomysłów na fryzury dla swoich córek? Tu je znajdziecie!

Myślicie, że Joulupukki skorzysta z naszych propozycji? Szepnijcie mu słówko! Na razie to tyle, ale już niedługo wzbogacimy naszą listę tytułami dla dorosłych czytelników. Nie zapomnijcie tu zajrzeć.
Autorka: Anna Homanowska
Photo by Toa Heftiba on Unsplash