Nominowani do nagrody literackiej Finlandia 2019

W Finlandii listopad jest najważniejszym miesiącem dla autorów, wydawnictw i czytelników. Właśnie wtedy zostaje przyznana prestiżowa nagroda literacka Finlandia i to w aż trzech kategoriach: literatura piękna, literatura naukowa i popularnonaukowa oraz literatura dla dzieci i młodzieży.

Kandydaci do nagrody ogłaszani są na początku miesiąca, a zwycięzcy pod jego koniec. Cały listopad upływa więc na czytaniu, dyskutowaniu o nominowanych książkach oraz typowaniu faworytów. 

W tym artykule przybliżamy tegorocznych kandydatów do nagrody.

KATEGORIA LITERATURA PIĘKNA

Nominowane utwory w kategorii literatura piękna odzwierciedlają zróżnicowanie współczesnej literatury fińskiej. W tym roku szczególnie zwraca uwagę różnorodność gatunków, bohaterów, miejsc akcji, narracji i stylów.  Wśród nominowanych do nagrody pojawiły się zarówno powieści pisarzy dobrze znanych w Finlandii i poza jej granicami (Statovci, Fagerholm, Rimminen), jak i świetni pisarze, których utwory z niewiadomego powodu były niezauważone nawet przez fińskiego czytelnika (JP Koskinen, Kuisma). 

Oto tegoroczne nominacje:

Decyzję, kto zostanie zwycięzcą, podejmie redaktorka fińskiego radia publicznego Yleisradio, Merja Ylä-Anttila. 

KATEGORIA LITERATURA NAUKOWA I POPULARNONAUKOWA

Wśród nominowanych do nagrody Finlandia w kategorii literatura naukowa i popularnonaukowa znajdują się pozycje, które przyciągną czytelników zainteresowanych zarówno przeszłością, jak i problemami świata współczesnego. Tematyka nie ogranicza się jedynie do obszaru Finlandii, lecz przybliża czytelnikom również inne zakątki świata, na przykład kraje basenu Morza Śródziemnego czy Syberię.

Pełna lista nominowanych książek przedstawia się następująco:

Zwycięzcę wybierze ekonomista i badacz zagadnień gospodarczych Sixten Korkman.

KATEGORIA LITERATURA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Podczas przyznawania nagrody Finlandianie zapomina się o młodszych i najmłodszych czytelnikach. Jury tej kategorii przyświecał w tym roku cel wybrania książek, które pomagają w zrozumieniu otaczającego nas świata i które „przynoszą czytelnikom radość” niezależnie od ich wieku.

Oto kandydatki w kategorii literatura dla dzieci i młodzieży wybrane spośród 200(!) nadesłanych do konkursu publikacji. Wśród nich książka z polskim akcentem, o której wspominaliśmy Wam na Facebooku podczas relacji z helsińskich targów książki.

O tym, kto zostanie zwycięzcą, zadecyduje fiński muzyk i aktor, Olavi Uusivirta.

Laureaci nagrody Finlandia-palkinto zostaną ogłoszeni 27 listopada po godzinie 13 polskiego czasu. O wynikach dowiecie się z naszej strony na Facebooku.

Zapraszamy Was do komentowania tegorocznych kandydatów. Napiszcie, która książka Was zaintrygowała, którą chcielibyście przeczytać po polsku i która Waszym zdaniem może liczyć na zwycięstwo. Będziemy niezmiernie wdzięczni za Wasze opinie na ten temat!

My tymczasem zagłębiamy się w lekturze, aby już niedługo móc opowiedzieć Wam dokładniej o wybranych książkach i naszych faworytach do nagrody.

Z jesiennymi pozdrowieniami
Kolektyw Tłumaczy Literatury Fińskiej KIRJA


Autorzy: Adam Sandach, Marta Laskowska, Natalia Nordling

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: