Recenzja: “Suomea lohikäärmeille” (“Fiński dla smoków”) | Briitta Hepo-oja

Jeżeli pragniecie przeczytać książkę, w której miejscem akcji jest dystopijna Finlandia, w której istnieją czarownice oraz smoki to jest to jest to idealny wybór. Briitta Hepo-oja w swojej docenionej jedną z najważniejszych fińskich literackich nagród – Topelius-palkinto – powieści z gatunku Young adult przedstawia alternatywną wizję Finlandii w 2020 roku. Społeczeństwo jest podzielone na rojalistów oraz anarchistów – tak, tak, Finlandia w powieści Hepo-oji jest monarchią! – którzy ze sobą walczą w imię wyznawanych poglądów.

Historia zostaje przedstawiona z perspektywy dwójki młodych bohaterów – Lynx, dziewczyny należącej do rycerskiego rodu, oraz Tima, zwyczajnego nastolatka. Jak można się spodziewać, dwójkę młodych, tak sobie różnych ludzi, łączy zakazane uczucie, którego nie potrafią stłumić. Mimo że historia przypomina Szekspirowski dramat ma ona w sobie powiew świeżości i tajemniczości oraz nutkę grozy – dziewczyna wywodząca się z wojskowej rodziny nie może się związać ze zwykłym chłopakiem.

Autorka z sukcesem splata współczesną Finlandię z magicznymi wątkami oraz dystopijnym światem, tak jak zrobiły to w swoich bestsellerowych powieściach Cassandra Clare czy Holly Black.Hepo-oja jednak nie opisuje znanego na całym świecie Nowego Jorku czy Stanów Zjednoczonych, lecz przenosi akcję na swoje, fińskie podwórko, co dodaje powieści elementu egzotyki w oczach zagranicznego czytelnika.

Książka zawiera wszystko, czego można się spodziewać po dystopijnej powieści Young adult – świat, w którym panują inne zasady niż dotychczas, zakazaną miłość, a także odrobinę magii. Oraz smoka, którego Tim, raczej bezskutecznie, próbuje nauczyć fińskiego. Briitta Hepo-oja nie tylko wykreowała ciekawą rzeczywistość, ale zrobiła to we wciągający sposób i używając prostego a zarazem pięknego języka. Książka przypadłaby do gustu niejednemu polskiemu nastolatkowi, a także dorosłemu – a historia nie kończy się na Suomea lohikäärmeille – w 2020 roku została wydana kontynuacja tej książki!

Autorka: Briitta Hepo-oja

Tytuł oryginalny: Suomea lohikäärmeille

Wydawnictwo: Otava

Rok wydania: 2019

Autorka: Agata Słabuszewska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: