Najlepiej sprzedające się w 2020 roku fińskie książki

Fiński Związek Wydawców (Suomen Kustannusyhdistys) opublikował pod koniec stycznia zestawienia najczęściej kupowanych książek w Finlandii w minionym roku. Poniżej prezentujemy wybrane tytuły z zestawień dotyczących literatury pięknej oraz literatury naukowej i popularnonaukowej. 

Literatura piękna

Podsumowanie najczęściej kupowanych w 2020 roku książek pokazuje, że fińscy czytelnicy najchętniej sięgają po sensację i kryminały. Na szczyt zestawienia fińskiej literatury pięknej trafił Ilkka Remes ze swoją najnowszą powieścią „Kotkanpesä” („Gniazdo orła”, wyd. WSOY). Opowiada ona alternatywną historię świata, w którym to Trzecia Rzesza wygrała II wojnę światową, a Finlandia stanowi ostoję ekofaszyzmu. W XXI wieku w międzynarodowej polityce rozpętuje się burza, do centrum której trafia główna bohaterka powieści. 

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła Anni Kytömäki z „Margaritą” (wyd. Gummerus), która została uhonorowana literacką nagrodą Finlandia w kategorii literatura piękna. Spośród innych nominowanych do tej nagrody książek na piątym miejscu listy pojawił się jeszcze Tommi Kinnunen z „Ei kertonut katuvansa” („Nie mówiła, że żałuje”, wyd. WSOY).  Co ciekawe, obie te powieści przedstawiają powojenną Finlandię, jej przyrodę i los kobiet w tej nowej rzeczywistości. Pisaliśmy o nich już wcześniej w tym tutaj i tutaj, a także informowaliśmy, że książka Kinnunena pojawi się w polskim tłumaczeniu nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Na trzeciej pozycji uplasowała się kontynuacja cyklu „Syrjästäkatsojan tarinoita” („Opowieści obserwatora”)  autorstwa Enni Mustonen. „Pukija” („Kostiumografka” wyd. Otava), bo taki jest tytuł powieści, przenosi czytelnika do powojennej Ameryki, gdzie główna bohaterka dostaje pracę w Hollywood. O książce otwierającej cykl, która również uzyskała świetne wyniki sprzedaży, pisaliśmy tutaj.

Na czwartym miejscu znalazła się powieść Kariego Hotakainena o tytule „Tarina” („Opowieść”, wyd. Siltala). Książkę można uznać za krytyczny komentarz do przyszłości, a nawet i teraźniejszości, w których uwydatnia się problem wyludniania się terenów wiejskich. W powieściowym świecie zapotrzebowanie na mieszkania w Mieście szybko rośnie, ale nie starczy ich dla wszystkich – zasłużą na nie jedynie ci, który najlepiej snują opowieści. 

Do pierwszej dziesiątki trafili jeszcze ze swoimi nowymi utworami Miika Nousiainen, Kjell Westö, Reijo Mäki, Tuomas Kyrö oraz Leena Lehtolainen

Literatura naukowa i popularnonaukowa

Na pierwszym miejscu w kategorii literatura naukowa i popularnonaukowa znalazła się książka Ulli-Maiji Paavilainen Suurin niistä on rakkaus” („Największa z nich to miłość”, wyd. Otava). Jest to biografia Kirsti Paakkanen – bizneswoman, która między innymi w latach 90. uratowała przed bankructwem sławną fińską markę odzieżową Marimekko.

Drugie miejsce przypadło książce Historian jännät naiset” („Interesujące kobiece postacie historyczne”, wyd. Ateena) Marii Pettersson. Autorka zebrała i w przystępny sposób przedstawiła życiorysy kobiet z całego świata, na przykład polityczek, naukowczyń, żołnierek czy aktywistek społecznych.

Podium zamyka książka „Villasukkien uusi vuosi” („Nowy rok wełnianych skarpetek”, wyd. Otava) autorstwa Niiny Laitinen. W tym poradniku można znaleźć wskazówki, jak samemu wykonać ciepłe i oryginalne skarpetki.

W zestawieniu dwudziestu najpopularniejszych pozycji pojawiły się dwie biografie, które mogłyby zainteresować również polskiego czytelnika. Na szóste miejsce trafiła książka Tuomasa Nyholma Samu Haber. Forever yours” (wyd. WSOY) o liderze znanego również w Polsce zespołu Sunrise Avenue. Na piętnastym miejscu jest za to publikacja Heikkiego Kulty Iceman” (wydawnictwo Readme) opowiadająca o kierowcy F1 Kimim Räikkönenie. 

Na uwagę zasługuje jeszcze poradnik „Voimana toivo” („Nadzieja jako siła”, wyd. WSOY, 7. miejsce zestawienia), który napisała znana m.in. z fińskiej wersji programu “Ślub od pierwszego wejrzenia” psychoterapeutka Maaret Kallio. Autorka pokazuje, czym jest nadzieja, jak pomaga w przetrwaniu trudnych chwil i jak się nią dzielić. 

W następnym artykule zaprezentujemy książki dla dzieci i młodzieży oraz komiksy, które były najczęściej kupowane w minionym roku.

Pełne zestawienie najlepiej sprzedających się powieści można znaleźć tutaj.

Autorki tekstu: Justyna Robak, Marta Laskowska

Jedna odpowiedź na “Najlepiej sprzedające się w 2020 roku fińskie książki”

  1. „Kotkanpesä”, to taka fińska „Brunatna rapsodia”, albo fiński „Człowiek z Wysokiego Zamku”? No to bym kupił, ale pewnie wydawca się nie znajdzie…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: