O szczęściu (i nieszczęściu) napisano już wiele, a poradniki prześcigają się w dawaniu rad na osiągnięcie życia idealnego. Któż mógłby wiedzieć więcej o szczęściu niż mieszkańcy krajów nordyckich, które regularnie zajmują czołowe miejsca w rankingu ONZ World Happiness Report?
Nasz kolektyw również dołożył swoją cegiełkę do publikacji nt. szczęścia – w naszej antologii znajdziecie tłumaczenie fragmentu powieści Petriego Tamminena pt. nomen omen „Czym jest szczęście?” (do przeczytania TUTAJ). Ale nie o fińskiej literaturze tym razem mowa 😉
Dzisiaj, w Dzień Kobiet, przedstawiamy wam książkę „Codziennie jest piątek. Szczęście po nordycku. Sztuka celebrowania każdej wolnej chwili” napisaną przez sześć kobiet: Magdalenę Szczepańską, Aldonę Hartwińską, Kingę Eysturland, Igę Faurholt Jensen, Agnieszkę Jastrząbek oraz Aleksandrę Michtę-Juntunen. Dzięki nim czytelnik może dowiedzieć się co nieco o Finlandii, Norwegii, Szwecji, Danii, Islandii i Wyspach Owczych, ludziach zamieszkujących te kraje i ich przepisach na szczęście.
Każda z autorek miała okazję poznać kulturę i mieszkańców tych krajów, podpatrzeć ich sposoby na drobne chwile szczęścia i spytać osobiście mieszkańców co sprawia, że są szczęśliwi. W „Codziennie jest piątek.” znajdziemy podstawowe informacje na temat omawianych krajów nordyckich, tak aby każdy, nawet ten, kto nie miał do czynienia z Północą, mógł się odnaleźć w opisywanym świecie. Czeka na nas wiele przepięknych zdjęć zrobionych przez autorki, wywiady na temat szczęścia z mieszkańcami, ciekawe zwyczaje i tradycyjne przepisy! Szczególnie to ostatnie zadowoli łasuchów 😉
To czym się wyróżnia ta publikacja na tle innych o nordyckim szczęściu to kompleksowe podejście do tematu – pomimo tego, że możemy przeczytać o sześciu krajach, poruszono wiele zagadnień. Na pierwszy plan jednak wyłania się obcowanie z naturą, idea slow life oraz spędzanie czasu z najbliższymi.
W „Codziennie jest piątek” każdy znajdzie coś dla siebie, a jeśli tych 300 stron to za mało i poczujemy głód wiedzy, autorki odsyłają czytelnika do kolejnych źródeł w zamieszczonej bibliografii.
Autorka: Agata Słabuszewska