Nagroda literacka Finlandia 2021 – nominowani w kategorii literatura popularnonaukowa

Tegoroczne nominacje do nagrody literackiej Finlandia w kategorii literatura popularnonaukowa zaspokoją z pewności różnorakie gusta czytelników. Wśród książek wybranych  przez trzyosobowe jury znajdziemy takie tematy jak historia Stanów Zjednoczonych, historia fińskiego jedzenia, muzyka współczesna, biografia dwóch niezwykłych kobiet, finanse i konsumpcja oraz polityka lat 20. XXI w.


Markku Henriksson
Tähtilipun maa – Yhdysvaltain alueen historia („Kraj flagi z gwiazdkami – historia obszaru Stanów Zjednoczonych”)
Wydawnictwo: Tammi

Markku Henrikson jest profesorem, wykładowcą akademickim i cenionym w Finlandii specjalistą w dziedzinie historii Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Jego najnowszą publikacją jest „Kraj flagi z gwiazdkami”, w której Henriksson w przejrzysty i przystępny dla czytelnika sposób porusza tematy dotyczące historii, polityki, społeczeństwa, a także kultury na przestrzeni setek lat – poczynając od czasów, gdy tereny zamieszkiwali jedynie rdzenni Amerykanie, po lata 20 XXI wieku.

Ritva Kylli
Suomen ruokahistoria. Suolalihasta sushiin („Historia fińskiego jedzenia. Od konserwowanego solą mięsa do sushi”)
Wydawnictwo: Gaudeamus

Historyczka Ritva Kylli przybliża czytelnikowi kulturę oraz historię fińskiego jedzenia. Autorka opisuje charakterystykę codziennego odżywiania się, przybliża również, w jaki sposób towary luksusowe, takie jak kawa czy cukier, zamieniły się w produkty pierwszej potrzeby. Zmiany w żywieniu Finów są wyraźnym odbiciem zmian gospodarczych, politycznych i klimatycznych oraz dyktowane troską o zdrowie, książka więc daje szeroki pogląd nie tylko zmiany stricte w żywieniu, ale również w innych dziedzinach życia.

Kristiina Markkanen & Leena Virtanen
Wivi ja Hanna – Arkkitehdin ja kauppaneuvoksen yhteiset vuodet („Wivi i Hanna – wspólne lata architektki i ekonomistki”)
Wydawnictwo: Atena

Biografia dwóch nieprzeciętnych kobiet, architektki Wivi Lönn oraz ekonomistki Hanny Parviainen, które połączyło zamiłowanie do pracy, oszałamiające podróże po Europie, a także miłość. Obydwie były pionierkami w swoich dziedzinach oraz pierwszymi w Finlandii kobietami wykonującymi prestiżowy zawód zarezerwowany wcześniej wyłącznie dla mężczyzn. Obydwie odniosły też sukces, przecierając tym samym szlak dla kolejnych pokoleń aktywnych zawodowo kobiet.

Osmo Tapio Räihälä
Miksi nykymusiikki on niin vaikeaa („Dlaczego współczesna muzyka jest tak trudna”)
Wydawnictwo: Atena

Dlaczego nie komponuje się już muzyki klasycznej? Kto słucha nowoczesnej muzyki poważnej? Skąd się biorą nowi kompozytorzy? Na te i inne pytania odpowiedzi próbuje udzielić kompozytor Osmo Tapio Räihälä. Autor przedstawia historię muzyki poważnej, jej abstrakcyjny charakter i różnorodność. 

Osmo Soininvaara
2020-luvun yhteiskuntapolitiikka („Polityka społeczna w latach 20. XXI wieku”)
Wydawnictwo: Teos

Osmo Soininvaara, były polityk, podejmuje w książce problematykę gospodarki, społeczeństwa oraz ekologii. Publikacja pełna jest odważnych pomysłów na rozwiązanie kryzysu klimatycznego i problemów społecznych takich jak pogłębiająca się przepaść w zarobkach. Rozważania Soininvaary zmuszają czytelnika do przemyślenia własnego podejścia do dobrobytu, środowiska i równości społecznej.

Julia Thurén
Kaikki kuluttamisesta – Näin aloin käyttää rahojani paremmin („Wszystko o wydawaniu – jak zaczęłam lepiej używać pieniędzy”)
Wydawnictwo: Gummerus

Jak przestać wydawać dużo pieniędzy? Czy ogromna konsumpcja i kupno dóbr materialnych są nam niezbędne do szczęścia? Thurén wyjaśnia, jakie są źródła konsumpcji, jak przestać gromadzić przedmioty i na co ciekawego, poza rzeczami, można wydawać pieniądze oraz jakie będzie miało to znaczenie dla nas i dla naszej planety.


Jak widzicie tematy są różnorodne, a każda z tych książek ma w sobie coś interesującego i dającego do myślenia. Po którą sięgnelibyście najchętniej, gdyby została przetłumaczona na polski?

Już niebawem przedstawimy Wam nominacje w pozostałych kategoriach. Zostańcie z nami!


Autorki tekstu: Agata Słabuszewska i Natalia Nordling,
Kolektyw Tłumaczy Literatury Fińskiej KIRJA

Jedna odpowiedź na “Nagroda literacka Finlandia 2021 – nominowani w kategorii literatura popularnonaukowa”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: